Szymon Szcześniak – Into the Wild

06.01 - 06.02.2012
  • Szymon Szcześniak

    Szymon Szcześniak

  • Szymon Szcześniak

    Szymon Szcześniak

  • Szymon Szcześniak

    Szymon Szcześniak

Zdjęcia z cyklu Into the Wild, są zapisem podróży przez Kalifornię, którą artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją; powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree.

Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie Artysty – pragnienie powrotu na łono natury. Mając „w głowie” zdjęcia krajobrazów Jeanloup Sieffa, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci. To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących artyście w podróży – dojmującej samotności, przeplatanej olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni, rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu – uciekając przed przeszłością, cywilizacją, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje, a o przyszłości nie mówi się. Jest to bardzo osobisty projekt, który autor tak wspomina: „Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki, podarował mi cząstkę siebie. Jestem im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach.”