“Vulnerable”
Premiera książki Tadeusza Chudego

Zapraszamy na premierę książki fotograficznej Tadeusza Chudego “Vulnerable”. Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 18:00. 
Ludzie nie dysponują bezpośrednim dostępem do swych ciał, nawet gdy odrzuci się wszystkie warstwy odzienia. Dlaczego? Ponieważ zwrotowi wobec cudzego, ale także wobec własnego ciała, nieodłącznie towarzyszy jakieś kulturowe zapośredniczenie, które jakoś to ciało ubiera.
W pewnym sensie zawsze jesteśmy jednak ubrani, a naszym ciałom zawsze towarzyszy pewien kostium, pożądany lub nie, dodajmy, co zresztą da się powiedzieć mocniej – nasze ciała są naszymi kostiumami.
Fot. Tadeusz Chudy

Fot. Tadeusz Chudy

Każdy jest zatem niejako okryty kostiumem swego ciała, którego nie sposób z siebie zrzucić. Paradoks. Nagość człowieka skrywa kostium jego ciała. Coś niezbywalnego, ale i nieprzezroczystego. Coś, co silnie podlega kulturowo kodyfikowanej autoocenie oraz ocenie innych.
Słowem – dla innych nigdy nie jesteśmy nadzy i, jak to już zostało powiedziane, nie jesteśmy nawet nadzy sami dla siebie, kiedy samotnie stajemy przed łazienkowym lustrem.

Fot. Tadeusz Chudy

Fot. Tadeusz Chudy

Pomyślmy o kostiumie, oczywiście nieprzypadkowym, wywołującym efekt, jakiego oczekiwać można by od ciała odzieży pozbawionego. Owszem, niektóre stroje zdają się więcej pokazywać, niż skrywać, działając być może jako zapowiedź pewnego oczekiwanego epizodu – czegoś, czego nie potrafi już tak skutecznie ewokować brak jakiegokolwiek ubioru. Są zatem stroje pracujące na odsunięcie, a tym samym spotęgowanie pewnego punktu kulminacyjnego. To stroje-opakowania, sytuacje, co do których wyczuwamy, że nie chodzi jedynie o zawartości, ale o przeciągane w czasie momenty rozpakowywania. Momenty, które konserwują ciekawość, które być może ciekawość tę stwarzają. Mamy tu zatem opowieść o dystansie, o samej możliwości zobaczenia, która rodzi się dzięki luce, jaką, drugi już paradoks, zapewnia opakowanie.

 

Tadeusz Chudy

Tadeusz Chudy (portfolio)

 

Tadeusz Chudy: „Chciałbym, żeby moje filmy i fotografia były dla widza doświadczeniem, z którego wynika zrozumienie dla „innego”, co finalnie tworzy tolerancje. Realizuję projekty długoterminowe- wchodzę w interesujący mnie wycinek świata, a czas pozwala mi zrozumieć ludzi
i przestrzenie”.

Książka zawiera link i hasło do 25 minutowego dokumentalnego filmu „Kinky” wyróżnionego w Międzynarodowym Festiwal Filmowym
„Zoom-Zbliżenia”, pokazywanym między innymi w: International Experimental Arts Festival (MEM Festival) w Hiszpanii.

Gościnnie: Anna Ławrynowicz – kuratorka, projektantka książki, artystka związana z galerią i pracownią „Via Kunst” w Rotterdamie
(miejscem pracy artystów wykluczonych). Współzałożycielka domu produkcyjnego i magazynu ‚Post’, art director, press designer, scenograf.

Spotkanie poprowadzi: Michał Dąbrowski – dziennikarz związany z portalem Culture.pl, w którym pisze o fotografii, książkach i projektowaniu.

 _____________________________________________________________________________________________________________________
Tadeusz Chudy: „Vulnerable”
Spotkanie: Czwartek, 18.04, godz.18:00
Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20
niedziela pracująca 12–18, Wstęp bezpłatny

Wydarzenie na Facebooku