Wacław Wantuch „Platinum” – Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Wacława Wantucha „PLATINUM”, w środę 19 stycznia 2022 na godzinę 17.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.

19.01 - 24.02.2022

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Wacława Wantucha „PLATINUM”, w środę 19 stycznia 2022 na godzinę 17.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.

Otwarcie wystawy będzie podzielone na grupy:

I grupa 17.00

II grupa 17.45

Wacław Wantuch to postać legendarna. Najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf „skończonego piękna”, czyli kobiecego aktu. Gospodarz słynnych, także zagranicą, elitarnych warsztatów, które prowadzi w swojej pracowni w maleńkiej, podkrakowskiej wsi. Autor ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. Znany przede wszystkim ze swoich poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez współpracę z bardzo wysportowanymi modelkami oraz mistrzowskie opanowanie światła.

Tym razem spotykamy nieco innego Wantucha. Chyba jeszcze bardziej wrażliwego. W najnowszym projekcie artysta spotyka różne kobiety, także te, które nie przystają do współczesnego popowego kanonu z okładek magazynów dla mężczyzn. Zaprasza do swojego studia światło słońca, akceptując jego zmienność, grając z nim i czyniąc współautorem swoich fotografii. Kieruje swoją uwagę ku temu, co ukryte w cieniu, znajduje się poza smugą światła. Nie uciekając od oczywistego kontekstu erotycznego swoich prac, opowiada nam nie tylko o tym, jakie są jego modelki – próbuje nam przekazać kim one są! Prezentowane fotografie to jednocześnie efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią.

Platynotypia do I wojny światowej należała do najpopularniejszych metod produkcji odbitek. Została później wyparta przez technologię srebrową – łatwiejszą do opanowania i tańszą. Odbitki platynowe cechuje jednak niezwykła plastyka. Łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie, w połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat. Trwałość i stabilność procesów chemicznych, które zachodzą w trakcie prawidłowego wykonywania odbitek platynowych określane są jako nieskończone. Wantuch swoje fotografie dodatkowo utrwala na unikalnym papierze bawełnianym, uważanym za najdoskonalszy i najtrwalszy z papierów artystycznych. W kontekście tej wystawy, składającej się z 30 fotografii, pozostaje pytanie, czy współczesny kanon kobiecego piękna okaże się równie trwały, jak platynowe obrazy, wychodzące z jego pracowni?

Wystawę „Platinum” zorganizowała Leica 6×7 Gallery Warszawa, a jej prezentacja w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/967934424133702?ref=newsfeed