Bogdan Konopka – Leçons de Ténèbres

Bogdan Konopka zaprasza na szczególny spacer. Towarzyszami podróży są: wyobraźnia, wrażliwość i oko. Wspólnie posłużą do spojrzenia na przestrzenie, obiekty i historie, które fotograf utrwala przy pomocy cienia i światła. Wystawa „Leçons de Ténèbres” prezentuje blisko 40 odbitek z aparatu wielkoformatowego, wykonanych ręcznie w paryskiej ciemni artysty. Uchylają one drzwi do magii codzienności i wspomnień – poetyckich i niepokojących.

Bogdan Konopka Leçons de Ténèbres_1

 

Indywidualna wystawa „Paryż, niewidzialne miasto” („Paris, La ville invisible”) odbyła się paryskim Centrum Pompidou w roku 2003, zaś od 8 czerwca będzie można zobaczyć kolejną odsłonę twórczości fotografa w Leica 6×7 Gallery Warszawa na wystawie „Leçons de Ténèbres” – („Lekcje Ciemności”).

„Każda z fotografii Bogdana Konopki to opowieść o świetle. By dobrze widzieć te niewielkie obrazy, kopiowane metodą stykową – z negatywu kładzionego bezpośrednio na papier – musimy podejść do nich blisko. Tak, by zanurzyć się w nich, niczym w wąskich ciemnych tunelach, w których widać niewiele, a właściwie jedynie to, co ważne. Są niczym fotograficzne fragmenty, drobne wyrwy w czasie, w które wpadamy” – pisze o „Lekcjach Ciemności” Mateusz Palka.

Tytuł „Leçons de Ténèbres” („Lekcje Ciemności”) nawiązuje do kompozycji muzycznej Françoisa Couperina – utwór towarzyszył odprawianemu przed świtem nabożeństwu Ciemnej Jutrzni polegającym na rytualnym gaszeniu świec. Ta muzyka wyznacza Konopce czas wywoływania negatywu w kompletnej ciemności. To również metafora pracy w ciemni fotograficznej, którą artysta traktuje jako formę rytuału – momentu, w którym „rodzi się obraz”. Ciemność to nieodłączny towarzysz światła: „fotografia w elementarnym sensie nie oznacza pisania światłem ale cieniem właśnie: cieniem, który to światło określa. Jest jeszcze jeden cień, który współtworzy fotografię: cień jej autora i jego czasu. Fotograf przeprowadza swe obrazy przez ciemność ku jaśni. I to tutaj okazuje się czy >>Lekcje ciemności<<; udało się przekuć w dzieło sztuki. Czasami zdarza się, że tak…” – mówi Bogdan Konopka.

Składające się na projekt „Leçons de Ténèbres” w Leica 6×7 Gallery Warszawa kadry powstawały na przestrzeni ponad dziesięciu lat. Tematycznie zdjęcia dzielą się na dwie opowieści: pierwszą stanowią fotografowane w studiu (wyłącznie przy użyciu światła dziennego) martwe natury przedstawiające kwiaty i zwykłe, czasem już podniszczone przedmioty (być może dalekie echo arte povera). Fotografowanie to dla Konopki proces metafizyczny. Artysta wnikliwie obserwuje ustawioną na czarnym tle kompozycję, w oczekiwaniu na moment odpowiedniego światła, które objawi tajemnicę przedmiotu, którą następnie można „schwytać” przy pomocy naświetlonego na negatyw obrazu.

Ekspozycji towarzyszy album pod tym samym tytułem, zawierający czarno-białe fotografie Bogdana Konopki oraz eseje Adama Mazura i Mateusza Palki.

Bogdan Konopka Leçons de Ténèbres_3

Bogdan Konopka urodzony w 1953 roku w Dynowie. Od 1988 mieszka i pracuje w Paryżu, gdzie od ponad 20 lat współpracuje z galerią Françoise Paviot. W roku 2000 został ostatnim w XX wieku artystą przyjętym do ZPAF. Jeden z głównych twórców nurtu „fotografii elementarnej” (1982-1985) przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Fotograf, pedagog i krytyk związany od roku 1994 aż do dziś z Pismem Artystycznym FORMAT, oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000-2012).

Bogdan Konopka, „Leçons de Ténèbres”
Wernisaż: 8.06 (piątek), godz. 19:00
Wystawa: 9.06.2018 – 21.07.2018
kurator: Rafał Łochowski

Program towarzyszący wystawie:
*Spotkanie autorskie:
11.06.2018 (poniedziałek). g.18:00
prowadzenie: Paweł Żak

*Oprowadzanie po wystawie:
30.06.2018 (sobota), g.18:00

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela handlowa 12–18
Wstęp bezpłatny

Wydarzenia na Facebookiu