Wojtek Wieteska „Travelling” w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Centrum Sztuki w Białymstoku

Po wystawie „Flights 91_08 do Galerii Fotografii w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Centrum Sztuki w Białymstoku powraca Wojtek Wieteska, tym razem z niezwykłym projektem „Travelling”. Ekspozycja składa się z fotografii oraz filmu, którego projekcja z muzyką na żywo będzie towarzyszyć otwarciu wystawy. Improwizowaną muzykę do filmu wykona kompozytor i multiinstrumentalista związany z OiFP Marcin Nagnajewicz. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem.


TG 74 — kopia
fot. Wojtek Wieteksa, Travelling

Sądzę, że w przeciwieństwie do malarstwa, idealną przyszłością fotografii jest fotografia prywatna, czyli fotografia przedstawiająca relację miłosną z kimś. Która zyskuje pełną moc tylko pod warunkiem istnienia więzi miłosnej, choćby potencjalnej, z osobą przedstawioną. Wszystko toczy się wokół miłości i śmierci.
Roland Barthes, „O fotografii”, „Le Photographe”, II 1980.

Travelling. Określenie używane do opisu ujęcia filmowego, kiedy kamera jest w ruchu. Dowolny ruch kamery, który dzieje się w kilku płaszczyznach i kierunkach. Może być szybki lub wolny. Sposób, w jaki jest kadrowana postać w danym ujęciu, ma szczególne znaczenie.
„Travelling” to historia miłosna z fotografią / z filmami / z książką / z kobietą / z krajobrazem / z martwą naturą / z ptakiem i z utraconym i odzyskanym paradise. Stawia pytanie o miejsce Fotografii w życiu – tu i teraz, o to, gdzie przebiega granica między życiem a fotografią. Szczególnie dziś, kiedy jest natychmiast obecna w mediach społecznościowych, jako dowód tego, gdzie jesteśmy i co robimy. Ile można tym medium zdjąć z naskórka codzienności oraz z jaką intencją?
Czy fotografią jest pamięcią zewnętrzną do naszego umysłu? Jak i czy fotografia może przebiegać równolegle do życia? Na ile fotografia pokazuje rzeczywistość dnia codziennego, a na ile można przefiltrować ją przez swoją wyobraźnię?
Wystawa, projekcja filmowa i katalog mają wyraźną strukturę i układ. Wszystkie fotografie, ujęcia filmowe, animacje, tekst i muzyka pozostają w dialogu.

12YTAVELLING
fot. Wojtek Wieteksa, Travelling

WOJTEK WIETESKA TRAVELLING
Galeria Fotografii w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Centrum Sztuki w Białymstoku
WYSTAWA: FOYER / ODESKA 1, Białystok
14.09-30.09.2018

SPOTKANIE AUTORSKIE I POKAZ FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO:
14 IX 2018 / 18.30 / SALA KAMERALNA / ODESKA 1 (WSTĘP WOLNY)