Wykład: Twórczość Tadeusza Wańskiego

6×7 Leica Gallery Warszawa zaprasza na wykład Dr. Adama Soboty poświęcony twórczości Tadeusza Wańskiego.  Adam Sobota jest autorem opracowania krytycznego, które znalazło się w publikacji towarzyszącej wystawie Wańskiego „Lato nad Adriatykiem” – cykl fotografii powstały podczas wyprawy artysty na Półwysep Bałkański w latach 30. XX wieku. Dr  Sobota opowie również o unikanych technikach fotograficznych stosowanych przez Tadeusza Wańskiego, dziś zupełnie nieznanych. 

2019_02_02_WANSKI_DIGI_0515_11_KRK_ZAGLE_W_SLONCU
Tadeusz Wański, Krk, Żagle w słońcu

Dr Adam Sobota tak opisuje artystę w pierwszych akapitach swojego tekstu: Tadeusz Wański to twórca szczególny w historii polskiej fotografii. Zajął się tą dziedziną w dojrzałym już wieku i prawie natychmiast zyskał uznanie, którym cieszył się do końca swojej aktywności. Wypracował bardzo indywidualny styl, rozpoznawalny na tle całej palety twórców polskiej fotografii artystycznej i podziwiany mimo zmieniających się kryteriów estetycznych i pojawiania się nowych kierunków sztuki. Przedstawiany na wystawie cykl jego fotografii z dalmatyńskiego wybrzeża Adriatyku odzwierciedla wszystkie istotne cechy jego warsztatu twórczego. Natomiast serie zdjęć Wańskiego wykonaną w latach 30. XX w. na Półwyspie Bałkańskim Sobota podsumowuje:  Cykl wykonany przez Tadeusza Wańskiego jest bardzo spójny stylistycznie i tematycznie, dobitnie ilustrując jego przekonania wyłożone w cytowanym powyżej wywiadzie. Stara architektura i motywy natury ukazywane w zjawiskowy sposób, z postacią ludzką pełniącą zasadniczo rolę sztafażu, to motywy znane też z innych fotografii Wańskiego wykonywanych w Polsce. Tutaj zyskują one na intensywności, z uwagi na specyfikę przyrody i budowli, prezencję mieszkańców, a zwłaszcza intensywność nasłonecznienia Chorwacji.

 

2019_02_02_WANSKI_DIGI_0471_16_KRK_ZAUEK_Z_ SCHODAMI

 Tadeusz Wański, Krk, Zaułek ze schodami

 

Adam Sobota, dr nauk humanistycznych
W latach 1973–2018 prowadził Dział Fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jest autorem wielu wystaw i opracowań z zakresu historii fotografii polskiej i sztuki współczesnej. W dziedzinach tych zajmował się także dydaktyką. Główne publikacje: Nowe horyzonty w nowych mediach. Zjawiska sztuki polskiej w latach 1945–1981 (2017), Fotografia – historia i sztuka. Kat- alog zbiorów fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu (2007), Kon- ceptualność fotografii (2004), Szlachetność techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku (2001).

Wykład: 12.04. (piątek), godz. 18:00
Wystawa: Tadeusz Wański „Lato nad Adriatykiem: 12.04-01.06.2019

Pozostałe wydarzenia towarzyszące:
Oprowadzanie po wystawie: 15 maja (środa), godz. 18:30 – prowadzenie Wojciech Jędrzejewski

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii:
poniedziałek–sobota 10–20
niedziela handlowa 12–18
Wstęp bezpłatny

wydarzenie na facebooku

Partoni medialni: Fotopolis, Doc! Magazine, Art Info, Digital Camera