Kacper Kowalski i Tomasz Wiech
Polscy finaliści Oskar Barnack Award 2011

22.09 - 15.10.2011
 • Tomasz Wiech

  Tomasz Wiech

 • Tomasz Wiech

  Tomasz Wiech

 • Kacper Kowalski

  Kacper Kowalski

 • Kacper Kowalski

  Kacper Kowalski

Wyróżniony w konkursie Leica Oskar Barnack Award 2011, cykl autorstwa Kacpra Kowalskiego „Powódź z nieba” powstał w maju i czerwcu 2010 r., na zlecenie Polskiej Agencji Fotografów Forum. Z perspektywy paralotni, latając nad obszarem blisko 100 km2 autor pokazał powódź, która niszczy miasta, wsie i infrastrukturę, zmienia krajobraz na ogromnych przestrzeniach. Zdjęcia te zdominowały publikacje o skutkach tego kataklizmu w polskiej prasie. Kadry przypominają bardziej abstrakcje malarskie niż fotografie, przemyślane kolorystycznie graficzne kompozycje, powtarzalne rytmiczne wzory, symetrie, asymetrie – pól, dróg, łąk, jezior. Każde zdjęcie jest przemyślane i ujawnia dużą wrażliwość autora na formę i piękno krajobrazu. Na wystawie pokazanych będzie 15 kolorowych zdjęć cyklu.

Tomasz Wiech to jeden z najciekawszych fotografów młodego pokolenia. Jego projekt „W Polsce”, doceniony przez Jury konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011, nasuwa skojarzenia z pracami najlepszych polskich fotoreporterów. Materiał realizowany od kilku lat, jest próbą przyjrzenia się współczesnej Polsce, jej krajobrazowi, miejscom znanym i kojarzonym i tym o których nie wspominają przewodniki. Autor odwiedza kurorty, centra pielgrzymkowe, miasta i miasteczka. Na swój kraj patrzy z dystansem, skupiając się na tym, co z jednej strony śmieszy, a z drugiej wcale śmieszne nie jest. Fotografuje absurdy i kontrasty, z otaczającej przestrzeni wychwytuje marzenia o byciu bogatym, najlepszym, o posiadaniu lasu na pustkowiu, gór nad morzem i największego dinozaura na świecie na własnym podwórku. Łączy spostrzegawczość z wrażliwością, poczucie humoru z powagą, a przede wszystkim ma niezwykłą umiejętność opowiadania prawdy o ludziach i czasach, w których żyją.

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najważniejszych światowych konkursów fotograficznych, poświęcony fotografii reportażowej. Pierwsza edycja miała miejsce w 1979 roku, w setną rocznicę urodzin Oskara Barnacka – twórcy aparatu Leica. Od tego czasu konkurs rozgrywany jest corocznie. Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury, złożone z fotografów, fotoedytorów, oraz kuratorów galerii Leiki z całego świata. W tegorocznej trzydziestej drugiej edycji, wzięło udział ponad 2000 fotografów z 89 krajów, w tym 57 polskich uczestników.