Wystawa Ilony Szwarc „I am a Woman and I Feast on Memory”

03.07 - 02.08.2020

Galerii Pop-up Ogrodowa8 w Łodzi serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Ilony Szwarc „I am a Woman and I Feast on Memory”, które odbędzie się 3.07.2020 o godzinie 19:00.

Ilona Szwarc to polsko-amerykańska artystka, mieszka i pracuje w Los Angeles. Jej twórczość dotyka problemów kobiecej tożsamości i jej kondycji we współczesnym kontekście kulturowym. Punktem wyjścia dla jej rozważań są pojęcia stawania się i koncepcja idealnego ja.

Szwarc ukończyła studia magisterskie na kierunku fotografia na Uniwersytecie Yale oraz obroniła z wyróżnieniem dyplom licencjacki w School of Visual Arts w Nowym Jorku.

Ilona Szwarc na czynniki pierwsze rozkłada proces „stawania się”, interesuje ją to, jak jednostka samoistnie kształtuje się od środka i na zewnątrz, dopasowując się do społeczeństwa, które ją otocza.

Każda z części tryptyku to zbiór 23 portretów, których chronologiczny układ przypomina formę instrukcji makijażu scenicznego. Angażując do projektu kobiety, które dzielą z artystką podobne cechy fizyczne, Szwarc staje się jednocześnie przedmiotem i podmiotem tych fotografii. Krok po kroku manipuluje własnym wizerunkiem, wykorzystując do tego swojego amerykańskiego sobowtóra. „Nie urodziłam się w Ameryce, pozostaję tu obca i nie dotyczą mnie tutejsze mechanizmy stawania się. Ta pozycja, wyjątkowa w moim odczuwaniu, ale powszechna i wspólna w przestrzeni, którą dziele z innymi, jest u źródeł moich poszukiwań” – tłumaczy Szwarc.

Wystawa organizowana przy współpracy z Leica 6×7 Gallery Warszawa.

Wydarzenia – KLIK