Wystawa Paweł Żak „Smuga”

Najnowszy cykl prac Pawła Żaka, który od 23-go października będzie można oglądać w Leica 6×7 Gallery Warszawa, zaskakuje na kilku poziomach. Autor, znany przede wszystkim ze starannie inscenizowanych martwych natur, które realizował w ascetycznych przestrzeniach studia fotograficznego, tym razem prezentuje nam prace powstałe jakby w biegu; w naturalnym, niewolnym od chaosu, niemal przypadkowym otoczeniu. Niektóre z nich mogłyby być wręcz zaklasyfikowane do kategorii tzw. fotografii ulicznej. To zaskoczenie pierwsze. Zaskoczeniem drugim jest forma prezentacji. Tylko część z prezentowanych na wystawie fotografii znajdzie się na ścianach galerii. Po wielu z nich będziemy po prostu deptać – wydruki zostaną naklejone na podłogę. I tu zaskoczenie trzecie – fotografie pojawią się nie tylko w przestrzeni galerii, ale także w różnych innych miejscach w budynku przy Mysiej 3. O czym opowiada Paweł Żak odchodząc od tak wielu reguł, których dotąd trzymał się w swojej fotografii? Tytuł wystawy „Smuga” i obecność na każdej z prac cienia sylwetki autora zdaje się sugerować Conradowską „Smugę cienia” i nie jest to skojarzenie nieuprawnione. Zarazem jednak, jak podkreśla artysta, wyraźnie widoczny cień paradoksalnie dowodzi obecności światła – takiego jakie w plenerze pojawia się tylko w pogodne, jasne dni.

Żak na strone2 (wystawa)

“Pierwsze fotografie, które znalazły się w cyklu „Smuga” powstały przed kilku laty jako niemal automatyczna, migawkowa reakcja na estetyczne walory spotkania mojego cienia z otoczeniem – opowiada o swoim najnowszym cyklu Paweł Żak.
„Stopniowo, obserwacja relacji cienia z otoczeniem stała się moim codziennym zwyczajem. Niektóre sytuacje niespodziewanie zaczęły odsłaniać przede mną swój symboliczny potencjał, pojawiły się też pomysły domagające się realizacji wymagającej inscenizacji rzeczywistości” – dodaje artysta.

Żak na strone1 (wystawa)

“Smuga” to projekt z pozoru lekki i dekoracyjny, gdy jednak dokładniej przyjrzymy się prezentowanym na wystawie pracom odkryjemy w nich głębsze pokłady treści – refleksję na temat natury życia, w którym światło i cień są ze sobą nierozłączne nie tylko jako zjawiska fizyczne.

Paweł Żak jest artystą fotografem aktywnym od ponad 25 lat. Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą, opublikował dwa albumy. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Doktor habilitowany sztuk plastycznych wykłada fotografię m.in na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od kilku lat związany z Leica 6×7 Gallery Warszawa. Jego ostatnia, prezentowana w galerii wystawa to „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury”

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, nie tylko na II piętro.
Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy!