Wystawa: Siergiej Mielniczenko „Młodzi i wolni”

13.02 - 11.04.2020

Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii młodego ukraińskiego fotografa Siergieja Mielniczenki. Na wystawie zostaną zaprezentowane dwa projekty tego utalentowanego artysty. Pierwszy, to powstały w latach 2017-2019 cykl Młodzi i wolni przedstawiający barwne inscenizowane portrety młodych mężczyzn, poza czasem i cywilizacją. Drugi to seria z 2018 r. zatytułowana Jej, na którą składają się z czarno-białe portrety kobiety.

Wystawa przeznaczona dla widzów dorosłych.

Melnitchenko, Her #2, 1200px„Jej”

„Fotografia w Ukrainie to coś więcej niż hobby, sport, a nawet sztuka. Przez fotografię Ukraińcy wyrażają siebie i swoją kondycję, to oczywiste. Komunikują światu ukraiński stan umysłu, dokumentują wydarzenia polityczne, wojnę, biedę i wykluczenie. Poprzez fotografię marzą i z użyciem fotografii stwarzają nowe, niezwykłe światy. Co być może najważniejsze, fotografia służy do przekraczania granic, norm i schematów. Nie tylko obyczajowych. Transgresyjność fotografii ukraińskiej sprawia, że od dekad jest to jedno z najwyrazistszych zjawisk na scenie europejskiej i światowej.

Spośród ukraińskich fotografów najmłodszego pokolenia wyróżnia się Siergiej Mielniczenko. Ten niezwykle utalentowany, pracowity, a do tego oddany fotografii artysta „błysnął” w 2012 r. ironiczną serią o nagich kulturystach i siłaczach pt. Schwarzenegger is my idol.

W nowszych cyklach, także poruszających tematykę nagości i ciała, Mielniczenko  jest bardziej czuły i refleksyjny, mniej ironiczny. Artysta zbliża się do modeli przełamując konwencję aktu, ale nie wchodząc w obszar pornografii. Fotografa interesuje cienka linia oddzielająca intymność od seksu. Stara się tej linii nie przekraczać. Jego najciekawsze zdjęcia to te opowiadające o relacjach, emocjach, gestach, spojrzeniach. Trudno tę fotografię jednoznacznie zaszufladkować jako queer, choć z pewnością jest tu wiele zdjęć wpisujących się w inny rodzaj spojrzenia na ciało. Wygląda na to, że Mielniczenko bardziej niż dobrego seksu w fotografii pragnie piękna.

6×7 Leica Gallery Warszawa prezentuje dwa projekty Mielniczenki. Pierwszy z nich, to powstały w latach 2017-2019 cykl Młodzi i wolni przedstawiający barwne inscenizowane portrety młodych mężczyzn, poza czasem i cywilizacją. Drugi, to seria z 2018 r. zatytułowana Jej, na którą składają się czarno-białe portrety kobiety. Trudno uwierzyć, że jeden fotograf potrafi tak sprawnie przechodzić między kolejnymi rejestrami fotograficznej intymności, zmieniać ujęcia, modeli, plany zachowując przy tym spójność i przekonanie co do celu, który mu przyświeca. A jest nim przedstawienie na zdjęciu intymności i oddanie emocji, co być może jest zadaniem w fotografii najtrudniejszym.”  Adam Mazur

Melnitchenko, Young&Free #1, 1200px„Młodzi i wolni”

Siergiej Mielniczenko, urodzony w 1991 roku w Mikołajowie na Ukrainie. Założyciel i kurator szkoły i kolektywu fotograficznego MYPH. Członek UPHA – ukraińskiej fotograficznej alternatywy. Fotografuje od 2009 roku. Uczestniczył w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Zwycięzca ukraińskich i międzynarodowych konkursów, w tym „Leica Oskar Barnack Newcomer Award” w 2017 r., „Fotograf roku” w 2012, 2013 i 2016 r. (Kijów, Ukraina) oraz „Golden Camera” w 2012 r. (Kijów, Ukraina). Uczestnik „Paris Photo” w 2017 r. oraz „Volta Art Fair” w ramach Art Basel w 2018, 2019 r.

Kurator: Adam Mazur

Wernisaż: 13.02.2020 (czwartek), godz. 19:00
Wystawa: 14.02 – 11.04.2020.
Wydarzenie na FBKLIK

Oprowadzanie po wystawie 14.02. (piątek)

– po ukraińsku godz.18:00

– po angielsku godz.19:00

Warsztaty 15.02 (sobota) HOW TO BECOME A SUCCESSFUL ARTIST? oraz przegląd portfolio – zapisy KLIK

Godziny otwarcia galerii:
poniedziałek–sobota 10–20
niedziela 12–18

Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy:)